664320049  
solectwozielatkowo@op.pl

Zielątkowo 35
66-530 Drezdenko

Opiekun - Radosław Zemsta
Odsłony: 797

       Wieś Zielątkowo w województwie lubuskim, powiecie strzelecko drezdeneckim , gminie Drezdenko , położona w obszarze Toruńsko - Eberswaldzkiej oraz naturze 2000 , może poszczycić się swoim wiejskim klimatem. 

Po samej nazwi wsi należy spodziewać się mnóstwa zieleni. Nie brakuje tu łąk , pól , zagajników, a wspaniałę bory sosnowe z charakterystycznymi wydmami to przecież dla Puszczy Noteckiej znak rozpoznawczy w dodatku ilość i rozmaitość mnóch świadczy o dużej czystości okolic. 

Wygląd i stan budynków  jest różny - jak różni wiekiem oraz historią są jego mieszkańcy. Można tu spotkać zarówno domy wspólczesne otynkowane , pięknie pomalowane , a przed nimi  ogrody zadbane  jak i  zabytkowe " chatki" z cegły ze starymi okiennicami oraz pokazaną datą  wybudowania nad wejściem , zabezpieczone drewnianym płotem , a ich dachówki mchem porośnięte jakby w Zielątkowie zatrzymał się czas. .....

Zielątkowo ma  dobrze rowiniętą  insfrakturę  turystyczną . A wszystko za sprawą gospodarstwa agroturystycznego Wilcze Doły , które się tutaj znajduje. Każdy wędkarz , który zdecyduje się skręcić  w lewo od drogi z Drezdenka  do Skwierzyny   , zapewenie utknie tu nadłużej.  Można tu cieszyć się spacerami po malowniczych łąkach.

Liczba ludności 80 (68 dorosłych, 12 dzieci).
Liczba domów 40 ( 3 w budowie).

Zielątkowo , dawniej Schulzenwerder. Niemiecka nazwa oznaczała wyspy, ostrów , kępy sołeckie lub sołtysa. Mogła to być kolonia  powstała w jakimś okresie i z jakiegoś nieznanego powodu na terenie łąk należących do sołtysa Sołtysa , której miejscowości??? Może chodziło o sołtysa Gośćimia?? A może nazwa pochodziła od nazwiska Schulze???Niestety dokumentów brak. 

Wieś została założona prawdopodobnie w 1768 r. w ramach kolonizacji Doliny Noteci. Osadzono na tym terenie 8 rodzin i częściowo byli to reemigranci niemieccy. Należała do hrabstwa Friedeberg , prowincji Brandenburgia.

      W latach 1778-1780 kolonia Schulzenwerder zwróciła się z prośbą o wybudowanie chóru w kościele w Gościmiu oraz narysowanie głównego rowu. Budowa chóru w kościele nastąpiła w latach 1780-1781 roku.

W 1900 roku mieszkało tu 66 mieszkańców.

W 1905 roku  kolonia należała do parafii luterańskiej  w Trebitsch. Mieszkało w niej 78 osób.
1 stycznia 1908 roku powiat Gottschimm objął  społeczności wiejskie  Gottschimm , Schulzenwerder oraz Sieb.  W 1910 roku - 66 mieszkańców

W 1925 roku kolinię zamieszkiwało 67 mieszkańców.

W 1927 roku kolonia należała do okręgu  i urzędu skarbowego Friedeberg , sąd rejonowy  Driesen , poczta Gottschimmm. 1 kwietnia 1938 roku włączona została do Gottschimm.   .

 

 

             Na terenie sołectwa do dziś  znajduje się Pomnik Przyrody - Dąb Szypułkowy (300 lat), stary cmenatrz ewangelicki, sala wiejska. Istniała tu także Ochotnicza Straż Pożarna , oraz sklep, wydobywano tu także torf do palenia przez GS w Drezdenku.

Od 1977 roku do dzisiaj znajduje Punkt biblioteczny prowadzony przez p. Kazimierę Jankowską.

 

ROK 2018

 

  • udział I Festiwal Smaków Gościm - 2 miejsce kat. Najsmaczniejsza potrawa jednogarnkowa

ROK 2019

  • został założony profil Sołectwa Zielątkowa na Facebooku
  • wybudowano i poświęcono Nowy Krzyż pośrodku wioski,
  • zakupiono i zaczęto prowadzić kronikę Sołectwa
  • zajęcie I miejsca Mistrzowie Argo
  • udział I Festiwal Smaków Gościm

Rok 2020

  • 24 maja uruchomiono stronę Sołectwa Zielątkowa
  • zajęcie II miejsca  w VII Gminnym Konkursie Tradycji Wielkanocnych - kat. najpiękniejszy stroik wielkanocny 
  • budowa terenu rekreacyjnego
  • ustawienie 10 ławeczek na terenie miejscowości- Ławeczki z patronem
  • Książka o Zielątkowie - " Zielona Bajka " wydana przez SP Gościm  p. Joanna Kalina

 Rok 2021

  • zajęcie II miejsca  w VIII Gminnym Konkursie Tradycji Wielkanocnych - kat. najpiękniejszy stroik wielkanocny 
  • przebudowa wjazdu do Zielątkowa
  • montaż kamer przy Centrum Rekreacyjnym
Kategoria: